Išmaniosios LED lemputės
Kas yra išmaniosios lemputės?
Išmaniosios lemputės – tai lemputės, kurios dažno išskirtinius apšvietimo sprendimus paverčia įmanomais. Toks lempučių pavadinimas „prilipo“ ne be reikalo, lempučių valdymas ir funkcionalumas suteikia ne tik naujas galimybes, bet ir dar didesnį komfortą. Jeigu jau seniai svajojote apie jums pavaldžią šviesos sistemą, greičiausiai išmanios lemputės patenkins visus jūsų lūkesčius.
Pradėkime nuo to, jog išmaniosios lemputės yra šviesą išskiriančio diodo lemputės – būtent LED technologija lemputėms suteikia kintamumo ir reguliavimo privalumus. Šios lemputės lengvai prisitaiko prie jūsų poreikių – rinkoje galite rasti ne vieną pasirinkimą įvairių cokolių išmaniųjų lempučių. Primename, kad visos LED lemputės yra ženklinamos raidės ir skaičiaus junginiu, kuris nusako lemputės parametrus. Raide ženklinamas lemputės cokolis (pavyzdžiui, „E“ reiškia srieginį, o „G“ – kištukinį cokolį), o skaičiais nurodomas srieginio cokolio skersmuo arba kištukinio cokolio strypelius skiriantis atstumas.
Toliau supažindinsime jus su esminiais išmaniųjų lempučių privalumais, jų pritaikymu, padėsime suprasti kodėl šiuolaikinės LED lemputės yra ekonomiškesnis pasirinkimas, o taip pat pateiksime pagrindinius kriterijus, kuriais vadovaujantis galėsite tikslingai išsirinkti jums tinkamiausią išmaniąją lemputę.
Kokie yra išmaniųjų lempučių privalumai?
Išmanios lemputės pasižymi ne viena savybe, kuri gali pakeisti jūsų kasdienybę ir tradicinės apšvietimo sistemos apribojimus.
- Valdymas. Išmaniųjų lempučių valdymas nesibaigia ties įprastu šviesos jungikliu – jas galite valdyti tiesiog savo išmaniajame telefone, planšetėje arba kompiuteryje. Lempučių valdymas vyksta per mobiliąją programėlę „Spectrum Smart“ arba išmaniųjų namų sistemų pagalba – „Google Assistant“ bei „Amazon‘s Alexa“. Tai reiškia, kad savo namų apšvietimą galite valdyti iš bet kurios vietos ir bet kuriuo metu, pavyzdžiui, įjungti bei išjungti šviesas galite patogiai gulėdami lovoje, jeigu migdote mažametį vaiką su įjungta šviesa, laikmačio pagalba galite nustatyti automatiškai išsijungiančią šviesą pasirinktu metu, kai mažylis jau įmigęs. Be to, toks valdymas teikia ir dar vieną privalumą – programėlėje galite apjungti norimų šviestuvų valdymą, tokiu būdu galėsite nuolatos juos įjungti bei išjungti kartu. Tai leis sutaupyti laiko ir atliepti jūsų įpročius.
- Dimeriavimas. Dimeriavimas – tai šviesos intensyvumo reguliavimas, kurio pagalba galėsite susikurti tiek ryškų, tiek blausų apšvietimą. Toks pasirinkimas ypač svarbus, kai namų erdvės apšvietimo poreikis kinta dienos eigoje. Pavyzdžiui, norėdami kūną paruošti miegui, pritemdykite šviesą (t. y. sumažinkite intensyvumą) ir taip leiskite kūnui pereiti į poilsio rėžimą. Verta turėti omenyje, jog dimeriavimo funkciją palaiko ne visi šviestuvai.
- Šviesos temperatūros reguliavimas. Šviesos temperatūra turi įtakos mūsų nusiteikimui bei nuotaikai, tad galimybė keisti šviesos temperatūros spalvą ypač pasiteisina kintamo poreikio erdvėse. Pavyzdžiui, dienos metu darbo kambarys reikalauja ryškios ir neutraliai baltos, o vakaro metu kviečia pailsėti prieblandoje, šiltai baltoje šviesoje, skaitant knygą ar žiūrint filmą. Išmaniosios lemputės leidžia reguliuoti šviesos spalvą plačiuose rėžiuose – nuo 2700 K iki 6000 K.
- Spalvų keitimas. Dar viena smagi funkcija suteikia galimybę keisti šviesos spalvas ir taip suteikti namų ar pramoginių erdvių atmosferai išskirtinumo. Priešingai nei spalvinės lemputės, suteikiančios tik vieną spalvą, išmaniosios leidžia vienu paspaudimu keisti žalią į mėlyną, mėlyną į raudoną ir t. t. Galbūt tai laukiamo vakarėlio efektas, o gal tiesiog vakaro nuotaika?
- Laikmatis. Kaip jau minėjome, išmaniosios lemputės turi ir laikmačio funkciją. Ši funkcija veikia tiek įjungiant / išjungiant šviesas, tiek keičiant jų intensyvumą ar spalvas. Laikmačio funkcija gali puikiai prisitaikyti prie jūsų įpročių ir net padėti laikytis poilsio rėžimo. Jeigu siekiate išsiugdyti įprotį baigti darbus tam tikrą valandą vakare ir pradėti poilsio rėžimą, tuomet laikmačio pagalba galėsite užsimiršti ir leisti šviesai diktuoti jūsų dienos eigą. Išmaniosios lemputės taip pat puikus pasirinkimas lauko apšvietimui, nes galite nustatyti automatinį lauko šviestuvų įsijungimą tam tikrą valandą, tik sutemus, dar geriau – parinkti ir nakties metu netrikdantį šviesos intensyvumą, įsijungiantį jūsų miego valandą.
Kaip išsirinkti išmaniąją LED lemputę?
Prieš renkantis jums tinkamiausią išmaniąją lemputę, rekomenduojame atlikti greitą testą, kuris gali padėti išvengti neapgalvotų pirkinių arba bereikalingo laiko parduotuvėje.
- Erdvė. Prieš įsigydami lemputes savo šviestuvams, apgalvokite kokiomis veiklomis dažniausiai užsiimama jūsų namų kambariuose arba pramoginėse erdvėse – tai padiktuos lūkesčius lemputei. Išsiaiškinę kuo jums gali pasitarnauti išmanioji lemputė, galėsite išsirinkti tokią, kuri talpina visus jums rūpimus funkcionalumus.
- Galia. Kaip ir kiekvienos LED lemputės, taip ir išmaniosios galimybės yra priklausomos nuo jos galios rėžių. Galią nurodo tiek vatai (W), tiek liumenai (lm). Visgi rekomenduojame teikti didesnį dėmesį liumenams – būtent jie nusakys šviesos ryškumą, tuo tarpu vatai parodys sunaudojamos elektros energiją.
- Šviesos spalva. Jeigu renkatės išmaniąją lemputę, greičiausiai esate suinteresuoti ir šviesos keitimo funkcija. Skirtingos lemputės gali turėti skirtingas galimybes, tad jeigu šviesos spalva jūsų nedomina, tačiau norite turėti galimybę keisti šviesos temperatūros spalvą, tuomet rinkitės tik tokią funkciją palaikančią lemputę. Visgi siekdami daugiafunkcės LED lemputės, nedvejodami rinkitės išmaniąją LED lemputę tiek su temperatūros, tiek su spalvų keitimo funkcija.
- Šviesos spindulio kampas. Tai dar vienas svarbus LED lemputės parametras, kuris yra skaičiuojamas laipsniais. Jeigu norite apšviesti didelę erdvę, tuomet ieškokite lemputės bent su 280-360° spindulio kampu. Tuo tarpu siekiant akcentuoti tam tikrą objektą ar zoną, rinkitės 10-60°
- Apšviečiamas plotas. Ant kiekvienos lemputės pakuotės galite matyti jos apšviečiamą plotą. Tai naudingas rodiklis, į kurį verta atsižvelgti planuojant erdvės apšvietimą – galite apskaičiuoti, kiek šviestuvų bei lempučių prireiks kokybiškam ir visapusiškam patalpos apšvietimui.
Kuo LED lemputės yra pranašesnės už kaitrines lemputes?
- Ekonomiškesnės. Finansiškai ir elektros sąnaudų atžvilgiu, dimeriuojamų lempučių išėjimo galia yra keliskart mažesnė nei kaitrinių, tačiau jos skleidžiama šviesa atitinka apytikriai 60 W kaitrinės lemputės skleidžiamos šviesos. Kodėl? Kitaip nei įprastos halogeninės, LED lemputės skleidžią matomą šviesą be fizinės šilumos, todėl laimi žymiai mažesnėmis elektros sąnaudomis – o tai sąlygoja ir mažesnes išlaidas.
- Ilgesnis tarnavimo laikas. Apskaičiuota, jog LED lemputes reikia keisti tik kas 15-25 metus, jeigu jos kiekvieną parą yra naudojamos apytikriai 5 valandas. Tai ne tik sutaupo jūsų finansus, bet ir reikiamybę dažnai keisti lemputes naujomis.
- Neįkaista. Kitaip nei halogeninės lemputės, turinčios polinkį kaisti, LED lemputės skleidžia tik lengvą šilumą, tad ne tik apsaugo nuo nusideginimo keičiant lemputes, bet ir nukreipia energiją ne į šilumos, o šviesos generavimą.
- Greitai įsižiebia. Įjungtos įprastos kaitrinės lemputės užtrunka kelias ar keliolika minučių, kol pilnai įsižiebia, be to, skleidžia ultravioletinius ir infraraudonuosius spindulius. Tuo tarpu LED įsižiebia vos tik įjungtos, o šviesą skleidžia tolygiai ir be mirksėjimo.
- Saugios ir perdirbamos. LED lemputėse nėra naudojamos toksinės medžiagos, todėl jas galima perdirbti tiesiog pakeitus viduje esančius elementus ir naudoti vėl. Tuo tarpu kaitrinėse lemputėse yra žmogui nuodingo ir aplinkai pavojingo gyvsidabrio. Tai reiškia, jog tokių lempučių perdirbimas yra pavojingas ir negalimas, kitaip nei LED lempučių, kurios žmogui ir gamtai nekelia jokio pavojaus.
- Atsparios temperatūrai. Dar vienas LED lempučių privalumas yra atsparumas šalčiui bei karščiui, tad, kitaip nei įprastos lemputės, šios gali būti montuojamos pirtyse ar šaldytuvuose. Jeigu patalpoje numatoma drėgmė, tuomet LED lemputes patariama montuoti specialiuose šviestuvuose, turinčiuose bent IP65 atsparumo klasę – taip apsaugosite lemputę nuo pažeidimo, o pats šviestuvas išliks nesusidėvėjęs nepriklausomai nuo aplinkinių sąlygų.
Jeigu vis dar nerandate sau tinkamiausio sprendimo arba norite pasitarti su specialistu dėl apšvietimo galimybių, kreipkitės į mūsų konsultantus internetinėje parduotuvėje. Taip pat pasižvalgykite po platų šviestuvų asortimentą ir įsikvėpkite pokyčiams!